Banát

S názvem Banát jsem se setkal asi před patnácti léty a dlouhou dobu jsem si myslel, že si někdo plete Banát s banánem. Naštěstí jsem se nikdy veřejně neztrapnil a časem jsem zjistil, že Banát opravdu existuje.

Před týdnem jsem také zjistil, jak to v Banátu vypadá. Banát je část Rumunska, kde žije česká menšina. Ta se tam dostala ještě za Rakouska Uherska, v době, kdy bylo potřeba osídlit neobydlené části monarchie. Část lidí tam také zavál náboženský útlak, a v kopcích kolem Dunaje nalezli bezpečí a klid. Odloučenost lokality má svá pozitiva, ale i negativa. Krásná příroda, vesnice ve kterých se vrátíte o 50 let zpět a vzpomínáte jak žila Vaše babička, ale také špatná dostupnost a živobytí založené na tom, co si vypěstujete na poli.

Není divu, že se tyto české vesnice vylidňují a spousta domů zeje prázdnotou. V usedlostech zůstávají staří, kteří jsou na tento způsob života zvyklí, zatímco mladí odcházejí do Čech za lepším živobytím.

My jsme strávilí 4 dny chozením po horách, spaním v přírodě a ve starém stavení, ochutnáváním místní super bio stravy, a kocháním nad sluncem zalitými kopci.

Slovník jsme si obohatili o „níčko“ ( teď, nyní) – banátský dialekt, či “ mám teď tlusté období“ ( ve 45 letech vážím 45 kilo) anebo „ty máš vybagrovaný mozek“ ( to jsi neudělal úplně nejlépe) – třinecký dialekt.

Na závěr trochu zeměpisu. Bydleli jsme v obci Gernik, navštívili Einbental, Rovensko a Svatou Helenu, najeli okolo 1800 km a ušli asi 45 km.

Níčko čekáme na další výzvy a doufám, že nějaký vybagrovaný mozek nenapadne cesta na Everest.

j

 

Příspěvek byl publikován v rubrice NÁSTĚNKA a jeho autorem je jarin. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

3 komentáře u “Banát

  1. Díky za přiblížení cesty a ty výrazy jsou parádní. Moc pěkné fotky 😊

Komentáře nejsou povoleny.